Caddebostan Mah. Bağdat Cad. No:354 B.B 10 Kat 4 Daire 14 Kadıköy/İstanbul
Kepçe Kulak Ameliyatı

Kepçe Kulak Ameliyatı

Kepçe kulak deformitesi genellikle genetik etkenlerden dolayı oluşmaktadır. Bu deformiteleri kepçe kulak estetiği uygulanarak giderilmektedir. Tıpta otoplasti olarak adlandırılan kepçe kulak ameliyatı bu soruna kalıcı çözüm olmaktadır. Bu sorun kulaklarda yaşanan bozuklukların en başında gelmektedir. Yüzün estetik açıdan görünümünü tamamlayan kulakların kepçe olması halinde kişilerde farklı psikolojik sorunlar ortaya çıkmaktadır. Bunlar ilerleyen dönmelerde saçlarla kapatılmaya çalışılsa bile, bu uygulamada fazla başarı sağlanamaz. Özellikle çocuklar bu konuda psikolojik sorunları oldukça fazla yaşar. Bu nedenle kulağın kıkırdaklarının gelişimini tamamladığı 5-6 yaşından itibaren bu sorun kepçe kulak estetiği ile kalıcı olarak çözümlenmelidir. Bu ameliyatlar kişilerde psikolojik sorunlara neden olan kepçe kulak problemini ortadan kaldırdığından, bir estetik ameliyat olarak değerlendirilmemelidir.

Kepçe kulak estetiği (ameliyatı)nin en erken uygulandığı dönem nedir?

Kepçe kulak deformitesi toplumda en fazla rastlanan bir şekil bozukluğu olarak dikkat çekmektedir. Bu şekil bozukluğunun doğuştan itibaren olması, kepçe kulak sorununun genetik olduğunu göstermektedir. Kulaklardaki gelişimin tamamlanması yani kıkırdak dokularının şekillenmesi 5-6 yaşına kadar devam eder. Bu dönemde kulakların görüntüsünden rahatsız olan çocukların sosyal çevresiyle iletişimini koparabildiği gözlenmektedir. Çocuklar için ruhsal sorunlara neden olabilecek kepçe kulak deformitesi okul çağından önce düzeltilmelidir. Çocukların okul döneminde sosyal bir travma yaşamamaları için kepçe kulak ameliyatı daha önce yapılmalıdır. Bu ameliyat kulak gelişimini tamamlamış olan her yaştan kişiye uygulanabilir. Ancak uzmanların tavsiyesi okul döneminden önce yaptırılmasıdır.

Cerrahi yöntem kullanılarak yapılan ameliyat sonrasında, yapılan kepçe kulak estetiğinde geri dönüş mümkün değildir. Kepçe kulak estetiği yapılan kulaklar kalıcı olarak şekillendirilmektedir.

Kepçe kulak ameliyat kararı nasıl alınır?

Yapılan muayenede kulakların yapısı incelenerek, bunların nasıl düzeltileceği konusunda gereken karar verilecek ve ameliyat planı yapılacaktır. Deformite tek kulakta olsa bile, bazı durumlarda simetriyi sağlamak için her iki kulağa müdahale edilmesi gerekebilir. Kepçe kulak ameliyatının gerekli olduğu kararından sonra, hastaların ameliyat öncesinde ve ameliyat sonrasında dikkat etmesi gereken konular konuşulacaktır. Ameliyat sırasında kullanılacak anestezi türü, cerrahi yöntemler tüm açıklığıyla doktor tarafından hastaya anlatılacaktır.

Kepçe kulak estetiği (ameliyatı) nasıl uygulanır?

Kulak arkasından ve hiç fark edilemeyecek kadar küçük bir kesiyle gerçekleştirilen kepçe kulak estetiği sayesinde, kulak kepçesinde kalıcı bir şekillendirme yapılır. Kulaktaki kıkırdak yapılar, ameliyat sırasında kullanılan kalıcı dikişlerle uygun açıya getirilerek şekillendirilmektedir. Bu ameliyat kulakta kalıcı bir düzelme meydana getirir. Ameliyatın en büyük avantajı, kepçe kulak deformitesinin yeniden tekrarlama olasılığının olmamasıdır. Kepçe kulak ameliyatı sırasında 10-12 yaşın altındaki çocuklarda genel anestezi yapılmakta, daha büyük yaştaki kişilerde lokal anestezi uygulaması yapılmaktadır. Ameliyat her iki kulak için, yaklaşık olarak 1 saat içinde tamamlanır. Ameliyattan sonra kulakları baskılayıcı bandaj uygulaması yapılır. Genel anestezi uygulanmayan kişiler dışındakiler aynı gün içinde hastaneden taburcu edilir. Kulaklardaki bandajlar 5 gün süreyle açılmaz. Bu süre sonunda bandajlar doktor tarafından açılarak, hastaların kulaklarına tenisçi bandı takılır. Görünürde herhangi bir iz kalmayan ve başarılı bir şekilde gerçekleşen ameliyatların ardından, kişilerin kendine olan özgüveni artar ve yaşama daha iyi bağlanırlar.

Kepçe kulak estetiği (ameliyatı) riskli bir ameliyat mıdır?

Bu ameliyatların risk oranı oldukça düşüktür. Ancak uygulanan bir cerrahi girişim olduğundan, potansiyel risk faktörleri olabilir. Bu faktörler ameliyat bölgesinde enfeksiyon oluşma, kanama olması, hematom yani kan birikimi gibi risklerdir. Bunlar çok nadir olarak gelişse de, hastalara bu konuda gereken bilgilendirme yapılır. Hastaların estetik olarak yaşayabileceği problemlerin başında, kulaklarda oluşacak asimetriler gelir. Çoğu hastanın ameliyat öncesinde de asimetrisi olabilir. Bunların giderilmesi her zaman kolay olmaz. Ancak kulakların simetrik olması, ameliyat sonrasında asimetri oluşması sorunu da yaşanabilir. Oluşabilecek diğer sorun ise kulakların ameliyatla başa daha yakın hale getirilmesidir. Fakat bu tür sorunlarda nadir olarak yaşanabilir.

Kepçe kulak estetiği (ameliyatı)nden sonra normal yaşama ne zaman dönülebilir?

Bu ameliyatı olan kişiler iş yaşamına ve sosyal hayatına dönüşte erkek ve kadın hastalara göre farklılıklar yaşarlar. Kadınlar saç bandını normalde saçlarına aksesuar olarak kullandığından, ameliyat sonrasında normal yaşamalarına hemen dönebilirler. Erkeklerin bu şansı olmadığından, normal yaşama dönüş sürecinde biraz beklemeleri gerekir. Saç bandı uygulaması eskiden yapılan klasik bandaj uygulamasına göre daha kullanışlıdır.

Kepçe kulak estetiği (ameliyatın)de iyileşme süresi ne kadar sürer?

Kepçe kulak ameliyatından sonra her iki kulağın üzerine uygulanan baskılı sargıyla hasta, başka bir sorunu yoksa aynı gün içinde evine gidebilir. Ameliyattan sonraki gün hastanın doktoruna pansuman için gitmesi gerekir. İlk günde gerdirmeden kaynaklı kulaklarda biraz ağrı olsa da, ağrılar normal ağrı kesici ilaçlarla rahatça giderilebilir. Kulaklardaki sargılar açıldıktan sonra birkaç gün süreyle kulakların üzerine gelecek şekilde tenisçi bandı ya da kadınların kullandığı saç bandı takılması gerekir. Takılacak bandın çok gevşek ya da çok sıkı olmaması gerekir. Ameliyatın ardından 3-5 gün süreyle işlem yapılan kulaklarda hafif bir kızarıklık ve şişlik meydana gelebilir. Bu süre geçtikten sonra kulaklarda düzelme gözlenir. Kepçe kulak ameliyatı yapılan estetik ameliyatlar içinde kısa sürede iyileşme gösteren operasyonlar arasında yer alır.  Kulakta oluşan ödem ameliyattan sonra iki hafta içinde geçer. Kulağın gerçek şekline kavuşması 1-2 ay kadar sürer. Ancak bu sürede kulaklardan rahatsız olacağı bir görüntü meydana gelmez. Ameliyatın kulağın arka bölümünden yapılması ve açılan kesinin orada olması sebebiyle, kulaklarda görünür bir iz kalmaz. Bu ince kesi yeri ve dikiş izi ameliyattan belli bir sonra iyice belirsiz bir hale gelir.

Cem Payasli Clinic WhatsApp
Merhaba! Yardım almak istediğiniz konuyla ilgili bizlere WhatsApp hattı üzerinden yardım alabilirsiniz.
Esra - Payaslı Klinik
Yardım mı lazım? Bize yazın
Çevrimiçi